Can Altay – Ding-Dong, The *itch is Back! – TEXT

Can Altay – Ding-Dong, The *itch is Back! – TEXT

Can Altay – Ding-Dong, The *itch is Back! – TEXT 150 150 Öktem Aykut

Dorian Sari
Ding-Dong, The *itch is Back!

September 10 – November 13, 2021

Ding-Dong, The *Itch is Back is Dorian Sari’s first solo exhibition in Turkey. Sari’s artistic language is known to subvert the multidisciplinary expression techniques unique to contemporary arts, and it also provides a profound discussion on our habits in daily life, comfort zones, and perceptions of reality. The artist’s idiosyncratic style of installation, which stands out with its use of materials and techniques for over a decade, offers an insightful and rich approach both towards the daily life dilemmas and political oscillations of today’s youth and towards the inhibitions and conditioning of the individuals in a consumer society.

 

In this exhibition, Sari diversified the main themes of his previous solo exhibition Post- Truth at Kunstmuseum Basel with new works exclusively created for Ding-Dong, The *Itch is Back. Öktem Aykut will exhibit Dorian Sari’s works at FIAC in Paris in October 2021 and present a joint summary of their exhibitions in Basel and Istanbul.

/

Zır Zır, Kaşıntı Geri Döndü, Dorian Sarı’nın Türkiye’deki ilk tek kişilik sergisi. Sarı’nın sanat dili, çağdaş sanata mahsus çok disiplinli ifade tekniklerini ters yüz ederken, gündelik yaşam alışkanlıklarımız ile konfor alanlarımız ve gerçeklik algılarımızı tartışmaya açar. Sarı’nın on yılı aşkın zamandır malzeme kullanımı ve teknik tercihleri ile ayrışan kendine ait yerleştirme üslubu, hem günümüz gençliğinin gündelik yaşam açmazları ile siyasi salınımlarına hem de tüketim toplumu bireylerinin ketlenme ve şartlanmalarına dair içgörülü ve zengin bir yaklaşım sunar.

 

Sarı, Kunstmuseum Basel’da gerçekleşen bir önceki tek kişilik sergisi Post-Truth’ta vurguladığı başlıca temaları Zır Zır, Kaşıntı Geri Döndü sergisinde tamamı bu sergi için üretilmiş yeni eserleri ile devam ettirerek çeşitlendiriyor. Öktem Aykut, Ekim ayında Paris’teki çağdaş sanat fuarı FIAC’ta Dorian Sarı’nın eserlerini gösterirken; Basel ve İstanbul’daki sergilerinin ortak bir özetini sunmaya çalışacak.